Rok 2018 w BSF-ie!

Autor: Rafał Gnutek

Dsc 0373

Dzisiaj ostatni dzień roku 2018, a więc jest to czas podsumowań. Jak to mamy w zwyczaju, wracamy pamięcią do wszystkich wydarzeń, które w tym okresie czasu w naszym klubie miały miejsce, a działo się naprawdę dużo. Złoty, srebrny i brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski zdobyte przez naszych zawodników to nie wszystko co będziemy wspominać.

Na wstępie, bo pewnie wielu z naszych czytelników nie dotrze do końca tego artykułu, chcieliśmy wszystkim tym, którzy wspierają nasz klub w rozwoju serdecznie podziękować. Dziękujemy, że licznie odwiedzacie wydarzenia organizowane przez nasz klub i mamy nadzieję, że pełne trybuny będą towarzyszyły nam również w nadchodzącym roku 2019! Wszystkim naszym fanom życzymy pięknego roku, dużo zdrowia, spełnienia wszystkich planów oraz jak największej ilości bramek zdobytych przez naszych zawodników! 

Drużyny U-16 i U-18 kontynuowały swoje występy na parkietach Bocheńskiej Ligi Futsalu w sezonie 2017/18, aby dobrze przygotować się do turniejów finałowych Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Jeszcze na dobre nie wystartowaliśmy z rokiem 2018, a już do klubu dotarły trzy powołania do reprezentacji Polski U-21 dla Piotra Kazka, Mateusza Matlęgi oraz Piotra Matrasa, którzy zagrali w turnieju w węgierskim Debreczynie. W styczniu seniorski BSF wygrał dwa mecze II ligi z AZS-em UEK-iem Kraków oraz domowe starcie z Maxfarbexem Busko-Zdrój i mocno przybliżył się do awansu do baraży o I ligę. 

30 stycznia oficjalnie ogłosiliśmy, że nowym prezesem BSF-u ABJ Bochnia został Rafał Czaja, który przejął schedę po Zbigniewie Matrasie. W międyczasie ekipy U-18 pod wodzą Rafała Czai właśnie oraz U-16 pod batutą Kamila Rynducha mocno przygotowywały się do lutowych finałów MMP. 

Luty to czas dwóch ogromnych sukcesów BSF-u ABJ Bochnia na turniejach finałowych MMP U-16 i U-18. Najpierw szesnastolatkowie w Mikołowie zdobyli srebrne medale! W fazie grupowej zawodnicy Kamila Rynducha ograli Gwiazdę Toruń 9-1, JKS Jarosław 4-2 oraz zremisowali z gospodarzami - Kamionką 1-1. W ćwierćfinale bochnianom przyszło rywalizować z Red Dragons Pniewy (2-1), w półfinale z TAF-em Toruń (3-1). W meczu finałowym niestety zdecydowanie musieliśmy uznać wyższość Rekordu Bielsko-Biała i przegraliśmy 1-5. BSF ABJ BOCHNIA SREBRNYM MEDALISTĄ MMP U-16!

Zanim w Bielsku-Białej rozegrano turniej finałowy w kategorii U-18 nasza seniorska drużyna udała się na wyjazdowy mecz z Maxfarbexem Busko-Zdrój i wygrała 5-4. Do awansu pozostało już naprawdę niewiele. Bardzo mocna ekipa U-18 rozpoczęła rywalizację na terenie największego futsalowego, sportowego przeciwnika od porażki z Berlandem Komprachcice 1-3. Później jednak udało się wygrać 7-0 z Futsal Akademią Pyskowice i zremisować 2-2 z GKS-em Futsal Tychy, co pozwoliło na wyjście z grupy. W ćwierćfinale zawodnicy Rafała Czai ograli Jantara Ustka 3-0, w półfinale odprawili TAF Toruń 4-1, a w pięknym, niesamowicie emocjonującym finale pokonali gospodarzy - Rekord Bielsko-Biała 2-1! BSF ABJ BOCHNIA MŁODZIEŻOWYM MISTRZEM POLSKI U-18! 

Marzec to nie był miesiąc, który zostanie w naszym klubie zapamiętany tak dobrze jak luty. Już 1 marca seniorzy rozegrali najważniejszy mecz sezonu o awans do baraży o I ligę i przegrali na własnym parkiecie z Maxferbexem Busko-Zdrój 3-6. Podopieczni duetu trenerskiego Rafał Czaja - Janusz Piątek prowadzili już 3-1, jednak przy grze w przewadze rywala kompletnie sobie nie poradzili i ulegli. 

W kwietniu do klubu dotarły kolejne powołania do młodzieżowej reprezentacji Polski, tym razem U-19. Oprócz etatowych już wówczas kadrowiczów, czyli Mateusza Matlęgi i Piotra Matrasa szanse na pokazanie się w kadrze naszego kraju otrzymali Mateusz Prokop oraz Paweł Matras. W roku 2018 rozwijali się również nasi trenerzy - Kamil Rynduch zdobył licencję Futsal C. Pod koniec miesiąca na gościnnym terenie Ośrodku Aktywności i Wypoczynku w Borku odbyło się zakończenie sezonu, na którym podsumowano iście medalowy czas naszych drużyn.

W czerwcu odbyło się kolejne zgrupowanie kadry U-19. Powołania otrzymało aż pięciu zawodników BSF-u. Oprócz wcześniej już grających w kadrze Matlęgi, Prokopa i braci Matrasów z "Orzełkiem" na piersi zadebiutował Tomasz Palonek. Na turnieju w Chorwacji dwie bramki dla Polski zdobył Mateusz Matęga i po jednej Tomasz Palonek oraz Mateusz Prokop

W sezonie "ogórkowym", czyli w wakacje również wiele działo się w klubie, aby dobrze przygotować się do kolejnych rozgrywek. Nowym trenerem drużyn seniorów i U-20 został wielokrotny reprezentant Polski Robert Dąbrowski, z kolei dzięki współpracy z Młodzieżowym Stowarzyszzeniem Piłkarskim udało się uruchomić w naszym klubie dwie grupy dzieci rozwijających się w kierunku futsalu. 

We wrześniu w czeskim Nymburku rozegrano Turniej Państw Wyszehradzkich, na który powołania otrzymało trio Palonek, Piotr Matras, Matlęga. Matlędze oraz Palonkowi udało się zdobyć kolejne bramki dla naszej kadry! W październiku odbyło się kolejne zgrupowanie naszej kadry młodzieżowej z powołanymi: Palonkiem, Piotrem Matrasem, Matlęgą, Prokopem i debiutującym Filipem Kortą

W październiku na poważnie do przygotowań ruszya ekipa seniorów i drużyny młodzieżowe. Przy zespole U-16 szansę debiutu trenerskiego otrzymał Krystian Jaszczyński. Już w listopadzie rozegrano dwa pierwsze mecze sezonu 2018/19 w II lidze. Na inaugurację zawodnicy trenera Roberta Dąbrowskiego wygrali ze Spartą Spytkowice, a następnie we własnej hali po walce zwyciężyli z GKS-em Futsal II Nowiny. Pod sam koniec miesiąca oficjalnie do sztabu szkoleniowego zespołów U-18 i U-16 jako trener asystent dołączył Łukasz Piech.

Grudzień, a więc ostatni miesiąc roku 2018 był naprawdę intensywnym czasem w naszym klubie. Oprócz Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-20, których byliśmy organizatorem w Bochni odbyło się zgrupowanie kadry U-19 z dwoma meczami towarzyskimi z Białorusią! Zanim to, seniorski BSF wygrał zdecydowanie na wyjeździe z rezerwami Nowin, a etatowi kadrowicze otrzymali powołania do kadry U-19, która jak wspomnieliśmy miała zgrupować się w Bochni. 

Tuż przed turniejem finałowym MMP U-20 w restauracji "Cichutko" odbyła się klubowa wigilia. Przejdźmy już jednak do samego turnieju! BSF po średniej grze w fazie grupowej, gdzie wygrał z Flisakiem Toruń 2-1 i AZS-em UEK-iem Kraków 3-0 oraz uległ GKS-owi Futsal Tychy 0-1 trafił w ćwierćfinale na Red Dragons Pniewy i wygrał 2-0. W półfinale bochnianie musieli niestety uznać wyższość Rekordu Bielsko-Biała i ulegli wysoko 0-8, jednak bardzo szybko się otrząsnęli i w meczu o brąz pokonali swoich grupowych rywali z Tych 3-1. BSF ABJ BOCHNIA BRĄZOWYM MEDALISTĄ MMP U-20. 

Na zakończenie roku w Bochni odbyło się zgrupowanie kadry U-19, a kolejne trafienie w towarzyskim meczu z Białorusią zaliczył Tomasz Palonek. 27 grudnia ekipa BSF-u z rocznika 2008 odniosła pierwszy dziecięcy sukces naszego klubu i zajęła drugie miejsce w turnieju organizowanym przez Rekord Bielsko-Biała!