< powrót

Buty do futsalu (buty halowe) – jakie halówki kupić, na co zwrócić uwagę

1 rok temu | 04.04.2023, 13:34 Buty do futsalu (buty halowe) – jakie halówki kupić, na co zwrócić uwagę

Lubisz grać w futsal? Musisz zatem wybrać buty halowe, które zapewnią Ci odpowiedni komfort gry. Sprawdź, jak wybrać najlepsze halówki i o czym pamiętać!

Jakie kupić buty do futsalu - czym powinny się wyróżniać?

Futsal jest popularną grą zespołową będącą odmianą piłki nożnej. W Polsce nazywa się ją potocznie halówką. Kiedyś w naszym kraju określano ją oficjalnym mianem pięcioosobowej halowej piłki nożnej. Jeśli lubisz grać w futsal lub zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną, potrzebujesz dobrych butów halowych. Jakim wymogom powinny sprostać i czym kierować się, wybierając tego typu buty piłkarskie?

Buty do futsalu - dlaczego są takie ważne podczas gry?

Odpowiednie buty do gry w piłkę nożną na hali to absolutnie niezbędne akcesorium każdego zawodnika. Omawiana gra jest kontaktowym sportem, w którym nietrudno o kontuzję. Jedną z części ciała szczególnie na nie narażonych są stopy. Muszą mieć zatem zapewnione maksimum bezpieczeństwa. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo wybrać właściwy model, m.in. z tego względu, że oferta w tym zakresie jest bardzo urozmaicona.

Ponadto jest kilka istotnych kwestii, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Trzeba też mieć na względzie to, że buty halowe różnią się od butów piłkarskich, które mają zawodnicy grający na boiskach pokrytych trawą lub sztuczną nawierzchnią. Parkiet to zupełnie inna powierzchnia.

Buty do gry w futsal - jakie cechy musi mieć to akcesorium?

Najlepsze obuwie do gry w futsal to takie, które jest świetnie dopasowane do konkretnego zawodnika – bez względu na to, czy jest nim kobieta, czy mężczyzna. Buty muszą gwarantować nie tylko należytą ochronę stopie, ale także zapewniać graczowi komfort i wygodę. Powinien mieć on całkowitą swobodę przy wykonywaniu nawet najszybszych i najbardziej dynamicznych ruchów. Oprócz tego muszą mieć podeszwę charakteryzującą się doskonałą przyczepnością.

Buty halówki - jaka cholewka?

W sprzedaży dostępne są buty halowe z cholewką skórzaną, tekstylną lub syntetyczną. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Skórzane obuwie jest trwałe i wytrzymałe, poza tym łatwo dopasowuje się do stopy. Z kolei wykonane z materiałów syntetycznych jest wyjątkowo lekkie, ale niestety nie dopasowuje się do kształtu stopy tak dobrze, jak modele ze skóry. Jeśli natomiast chodzi o tekstylne buty do halowej piłki nożnej, to ich niewątpliwym atutem jest niska cena. Niemniej należy wziąć pod uwagę, że nie chronią one należycie stopy oraz dość szybko się zużywają.

Obuwie do gry w futsal - podeszwa ma znaczenie!

W przypadku obuwia do futsalu wybór powinien paść na modele z dużą ilością elastycznej pianki. Wynika to z tego, że podłoże na hali jest twarde, a stopy mają z nim nieustanny kontakt. Skutkuje to sporym obciążeniem stawów, w związku z tym, podeszwa buta musi cechować się znakomitą amortyzacją. Ta część obuwia dzieli się na strefę środkową i zewnętrzną. Chcąc móc sprawnie poruszać się po boisku, trzeba również sprawdzić, czy obuwie zapewnia odpowiednią przyczepność. Nie bez powodu zewnętrzną jej część wykonuje się z gumy.

Obuwie do halówki - Kipsta, Nike, Adidas czy Joma?

Przymierzając się do zakupu obuwia do gry w piłkę na hali, najrozsądniej jest postawić na jakość gwarantowaną przez znane marki słynące z takich butów. Mowa tutaj o takich producentach jak m.in. Puma, Kipsta, Adidas czy Joma. Stosują oni najnowocześniejsze technologie, dzięki którym ich obuwie spełnia nie tylko przedstawione powyżej wymogi, ale też sprawia, że ich buty do futsalu pomagają uzyskać zawodnikowi lepszą zwrotność. Jest to niezmiernie przydatne przy wykonywaniu dynamicznych ruchów. Przykładami klasycznych i niezwykle popularnych modeli do halówki jest np. Adidas Predator.